Divadlo Na zábradlí
Ladies no Gentlemen

Ladies no Gentlemen DJ

PREMIÉRY
8. a 9. března 2019

OBSAZENÍ

Robert: Miloslav König
Alice: Barbora Bočková
Hana: Johana Matoušková
Marta: Magdaléna Sidonová
Darina: Dita Kaplanová
Robert II.: Michal Balcar

INSCENAČNÍ TÝM

Scénář, scéna, režie: David Jařab
Dramaturgie: Lucie Ferenzová
Kostýmy: Sylva Zimula Hanáková
Hudba: Jakub Kudláč

 

Ctihodný manžel, starostlivý bratr a milovaný syn. Něco se zvrtlo. Rodina zdánlivě skýtá bezpečí a zázemí, ale může se stát i tou největší pastí. Kde je zbraň, tam jsou nakonec ranění a mrtví. Alice, Hana a Marta už ví, odkud může přijít skutečné nebezpečí a začínají tušit, co je může zachránit. Balada o třech obětech a jednom mrtvém.

Jařabův text zkoumá hranice intimity. Kam až je možné v lidském jednání zajít, abychom tomu stále ještě neříkali násilí, nebo naopak co už násilí je? Vyvstávají otázky kulturního prostředí a genderových kódů, kterými obvykle vnímáme vztahy mezi muži a ženami. A proč tomu tak je? Je to dané výchovou, předešlými generacemi či dobou obecně? Je sexuální násilí podmíněno sociálně? Nebo je člověku prostě vlastní? Platí, že k násilí musí být stejně jako na lásku především dva? A je tím druhým vždycky člověk z masa a kostí? A co by se stalo, kdyby oběť domácího násilí dostala do ruky zbraň?

Reprízy

Omlouváme se, repríza této inscenace není na nejbližší dobu plánována.
Pro aktuální termíny našich představení navštivte sekci program.

Persony

Persony Ingmar Bergman, Jan Mikulášek

PREMIÉRY
6., 7. a 9. prosince 2018

DÉLKA PŘEDSTAVENÍ
180 min včetně přestávky

Vážení diváci,
z provozních důvodů jsme nuceni zrušit reprízy inscenace Persony 6. a 15. dubna. Pro více informací volejte pokadnu 222868868! 


OBSAZENÍ

Johan, LindhorstJakub Žáček
Smrt, von MerkensJiří Vyorálek
Block, JohannVojtěch Vondráček
Charlotta, matka von MerkenseDita Kaplanová
Eva, LivBarbora Bočková
MariannePetra Bučková
Alma, von MerkensováJana Plodková
Elisabeth Voglerová, JennyMagdalena Sidonová

INSCENAČNÍ TÝM

Režie: Jan Mikulášek
Dramaturgie: Dora Viceníková
Scéna a kostýmy: Marek Cpin

Inscenace Jana Mikuláška vychází z obsáhlého díla Ingmara Bergmana, tvůrce pěti desítek filmů a více než 120 divadelních inscenací. V novém tvaru Persony se potkávají Bergmanovy hlubokomyslné, zachmuřené a osudem zkoušené postavy, aby vznikla nová spojení a nové významy. V blíže neurčitém bytě se odehrávají v podání osmi herců zhuštěná dramata, s každým novým nájemníkem přichází i nový příběh – střídají se zde tváře, osudy, příběhy i nálady. Severní vítr je krutý.

Reprízy

Omlouváme se, repríza této inscenace není na nejbližší dobu plánována.
Pro aktuální termíny našich představení navštivte sekci program.

„…Mikuláškovo divadlo je esteticky oslňující. Hodně za to může výtvarník Marek Cpin, mistr v použití materiálů, které i z hlediště vyvolávají přímo hmatové pocity. Scéna i kostýmy se pohybují na škále béžové a pískové barvy, se stopami bílé a kontrastující tvrdou a hrozivou černou. Atmosféra evokuje písečné pláže i strašidelný snový inventář, který má vypjaté "upírské" znaky historizujících kostýmů, rozcuchaných paruk a nabílených obličejů.

Elegancí a oduševnělostí se na Zábradlí ovšem vyznačují také herci. Krásné a zajímavé ženy, výrazní pánové, osobnosti se smyslem pro humor, intelektuální nadhled i souhru, které je zábavné pozorovat. Mikulášek je vede k sošné stylizaci a symbolizujícím gestům, při nichž Cpinovy kostýmy krásně spoluhrají - a režisér to dělá se smyslem pro výraz těla i situaci.“ 
Marie Reslová, Aktuálně.cz, 9. 12. 2018

„… Dokonalá stylizace k jednotě času a prostoru ve scéně a kostýmech Marka Cpína, vybičované režijní exprese Mikuláška s jeho hudebním výběrem a přesné naplnění smyslu celku - o vnitřních svárech, životních přích, pochybách, nejistotách i o velkých nenaplněných snech a úkolech.“. 
Hodnocení: 90%
Jiří P. Kříž, Právo, 15. 1. 2019

Dobří chlapci

Dobří chlapci David Jařab

PREMIÉRY
8. a 9. června 2018

DÉLKA PŘEDSTAVENÍ
85 minut bez přestávky 

HRAJÍ

Šéf: Jiří Vyorálek
Biskup: Jakub Žáček
Politik: Miloslav König
Podnikatel: Ivan Lupták
Anna: Johana Matoušková
Marie: Petra Bučková

Inscenační tým

Scénář, scéna a režie: David Jařab
Dramaturgie: Petr Štědroň
Kostýmy: Sylva Zimula Hanáková
Hudba: Jakub Kudláč

Doba je zlá, doba je zlá. Že se slušný člověk nemůže projít beze zbraně jen tak po ulici, to jsme si už zvykli. Ale že nesmí už ani do kostela? Že se už ani nebude moci modlit ke svému Bohu, protože mu to jednoduše zakážou? To je apokalypsa. Jediná šance je návrat k úctě a respektu. My všichni jsme přece jedna rodina. Plaveme spolu. Bez ohledu na to, jestli jsme zdraví nebo třeba máme na nohou plíseň. Jsou jen Oni a My. Dvě organizace, dvě tradice, dvě armády a jedna víra.

Reprízy

Omlouváme se, repríza této inscenace není na nejbližší dobu plánována.
Pro aktuální termíny našich představení navštivte sekci program.

Podivuhodný případ pana Holmese

Podivuhodný případ pana Holmese DJ / A.C.Doyle

PREMIÉRY 
5. a 6. října 2018

DÉLKA PŘEDSTAVENÍ
150 minut včetně přestávky

OBSAZENÍ

Sherlock Holmes: Honza Hájek 
Dr. John Watson: Miloslav König
Violeta Hunterová: Johana Matoušková
Jephro Rucastle: Jakub Žáček
Nadjib: Ivan Lupták
Smuggler: Jiří Černý
Miriam Rucastlová: Petra Bučková
Alice Rucastlová: Johana Matoušková
Mary Watsonová: Barbora Bočková
Inspektor Lestrade: Petr Čtvrtníček
Mary Tollerová: Magdalena Sidonová

INSCENAČNÍ TÝM

Režie, scéna, scénář: David Jařab
Dramaturgie: Lucie Ferenzová
Kostýmy: Sylva Zimula Hanáková
Hudba: Jakub Kudlač

Kriminální obsese dvou solitérů z dob, kdy černoši, Indové, Poláci, feťáci, buzny, ženy i děti ještě znali své místo. Viktoriánská rapsodie o touze přiblížit se zločinu tak blízko, že člověk, totiž muž, prostě nemůže zůstat úplně bez skvrn na své běloskvoucí košili a kožených rukavicích. Nesmělé krůčky v nové éře ukájení mozkem.

Reprízy

Omlouváme se, repríza této inscenace není na nejbližší dobu plánována.
Pro aktuální termíny našich představení navštivte sekci program.

„Jařabovu inscenaci ctí vytříbený styl při kresbě koloritu Londýna 19. století a mravů jeho společnosti. Znamenitou invenci uplatnila kostymérka Sylva Zimula Hanáková, jedna z letošních nejlepších prací v oboru, i hudebník Jakub Kudláč. A hlavně herci."
J. P. Kříž, Právo 

„Kritické nahlédnutí do života vyšších kruhů nabízí děsivý obraz distingovaného světa, jenž pod maskou uhlazenosti tají zvrhlost, opovrhuje ženami jako méněcennými bytostmi a nenávidí cizince. Důvtipná paralela k dnešní Británii zachvácené brexitem, stejně jako k dalším zemím zmítaným xenofobií, patří k největším ziskům představení. Do detektivního půdorysu není násilně implantována, ale přirozeně vyrůstá z dramatických střetů a pregnantně formulovaných názorů postav.“ 
Saša Hrbotický, AKTUALNE.CZ, 10. 10. 2018

Mýcení

Mýcení Thomas Bernhard

PREMIÉRA
16. března 2018

DÉLKA PŘEDSTAVENÍ
110 minut bez přestávky

Obsazení

Auersberger: Jakub Žáček
Auersbergerová: Magdaléna Sidonová
Thomas: Honza Hájek 
Joana: Johana Matoušková 
Billrothová: Jana Plodková
John: Václav Vašák
Schrekerová: Dita Kaplanová
Herec: Petr Jeništa 

Inscenační tým

Režie: Jan Mikulášek
Překlad: Marek Nekula
Dramatizace:
Dora Viceníková, Jan Mikulášek
Dramaturgie:  Dora Viceníková, Petr Štědroň
Scéna a kostýmy: Marek Cpin

Malý pokojíček napěchovaný obrazy a hosty se stává dusivě sevřeným dějištěm umělecké večeře, s jejímž začátkem se stále čeká na herce Národního divadla. Ze slavnostního setkání se stane hluboká, ironická i jízlivě zábavná sonda do života lepší společnosti. Přesné režijní vedení, herecká souhra a nápaditá scénografie přelévají divácké emoce od smíchu k pláči, od humoru a nadsázky k beznadějné zprávě o nás samých.

Kmotrami inscenace jsou Lenka Střeláková a Valerie Muliar.

OCENĚNÍ INSCENACE MÝCENÍ

  • CENA JOSEFA BALVÍNA 2018

  • CENY DIVADELNÍCH NOVIN 2018

    • INSCENACE ROKU

Reprízy

Omlouváme se, repríza této inscenace není na nejbližší dobu plánována.
Pro aktuální termíny našich představení navštivte sekci program.

SUKCES MĚSÍCE - Divadelní noviny, č. 7/2018

„… A nezbývá už příliš prostoru napsat cokoli smysluplného o hercích. Snad jen v krátkosti, protože to považuji za nezbytné: po většinu klidný a ztišený projev cynismu Jana Hájka (Thomas) je fascinující, dojemný ve své malosti (a to opravdu není jen fráze náhodně vybraná) je samožerný herec Národního divadla Petra Jeništy, Jakub Žáček a Magdalena Sidonová jako hostitelé Auersbergerovi bez nadsázky ztělesňují směšný snobismus. A především – Joana Johany Matouškové je přítomná pouze skrze tělo, které by se už mělo rozkládat v rakvi. Fyzický projev i pochroumaný tanec a pantomima jsou v podání Matouškové brilantní.“
Lenka Dombrovská, Divadelní noviny č. 17, 3. 4. 2018

„… A celá ta sestava Mýcení, do jednoho (…) hraje vyladěně, každý a každá z nich si našel a našla svoji polohu, kterou drží a slouží jí. Esteticky a řekněme řemeslně je tady vše v pořádku, má to styl a řád. Můžeme se kochat, můžeme se smát, můžeme ocenit říznost humoru a může na nás dolehnout smutek z těch vyhaslých existencí, které se samy před sebou producírují a myslí si o sobě, že tvoří dějiny umění, přitom jsou už pouhými karikaturami vpravdě tvořivých lidí.(…)“.
Josef Chuchma, ART ZÓNA, 17. 4. 2018

„… Ansámblu jednoznačně dominují představitelé manželů Auersbergerových, Jakub Žáček a Magdaléna Sidonová. Ti věrohodně ztvární právě ten typ lidí, jejichž životní styl Bernhard v díle kritizuje. Žijí jen ze zašlé slávy a někdejších úspěchů a věří, že jejich život je naplněný. Avšak ve skutečnosti jsou stiženi nudou a očividně – slovy Oscara Wilda – znají cenu všeho, ale hodnotu ničeho. Velkým přínosem je taktéž „přítomnost“ zesnulé Joany (Johana Matoušková)…“
Radek Karkovský, Informuji.cz, 20. 3. 2018

„… Mýcení bere dech scénografií Marka Cpina i hereckým výkonem Honzy Hájka. Obraznost se v této inscenaci zdá být důležitější než mluvené slovo, čímž dvojice Viceníková–Mikulášek navazuje na stylem podobné inscenace Požitkáři a Posedlost. Za mě tento styl charakterizuje tvorbu Divadla Na zábradlí a jsem ráda, že se k němu tvůrci v této premiéře vrací….“
Soňa Hanuščová, Magazín Kulturio, 30. 3. 2018

„… Ocenit je nutno – vedle již zmiňované scénografie nebo dobře zvolené hudby – především nadprůměrné výkony herců, kteří si poradili s nelehkým textem i náročností pohybu na malé ploše, což platí zejména pro představitele (původně bezejmenného) hlavního hrdiny a vypravěče románového příběhu Thomase (Honza Hájek) a pro Jakuba Žáčka s Magdalénou Sidonovou, kteří ztvárnili pana a paní Auersbergerovy. Mikuláškova inscenace nepostrádá humor, opírající se někdy o komičnost postav, ani tvůrčí invenci, byť některé použité prostředky se mohou jevit trochu nadbytečnými (práce s videem, maska) nebo lacinými (nahota). Uznání zasluhuje i úsilí vynaložené tvůrci na uchování autorova specifického jazyka, který pracuje s opakováním, variováním či gradací a skrze změnu perspektivy usiluje o postižení dalších souvislostí a nových tónů v již mnohokrát vylíčeném a řečeném. …“
Petr Nagy, Literární novíny, 26. 4. 2018

„… Abych ale nebyl nespravedlivý, raději ještě jednou zopakuji to, čím jsem začal: je to celé velmi dobře zahrané a nefalšovaně zábavné. Pokud se budeme na Mýcení dívat jako na jedovatě ironickou komedii typů, patří k tomu nejpovedenějšímu, co je v současné divadelní Praze k vidění.“
Vladimír Mikulka, NADIVADLO.cz, 22. 3. 2018