Divadlo Na zábradlí
Miloš Orson Štědroň

Miloš Orson Štědroň

Hudební skladatel, klavírista, muzikolog, libretista, pedagog, hudební publicista, režisér. Autorsky se zaměřuje na hudbu mnoha žánrů. Je tvůrcem více než 80 opusů. Záběr jeho skladeb je široký, skládá divadelní hudbu, komorní i orchestrální díla, napsal operu i melodram. Doménou jeho autorské činnosti je tvorba pro divadlo. Orson je uznávanou "multidisciplinární" osobností, protože často píše ke svým dílům text i hudbu.

Napsal scénické hudby pro Divadlo Na zábradlí, Národní divadlo v Praze, Divadlo Husa na provázku, Studio Dialog, A studio Rubín, Městské divadlo Mladá Boleslav, Divadlo Komedie, Divadlo DISK, Městské divadlo ve Zlíně, Roxy/NoD, Klicperovo divadlo v Hradci Králové ad.

Ve většině "scénických" hudeb se Orson snaží přiřknout hudbě zásadní roli, která překračuje tradiční vymezení a chápání hudby v činoherním divadle. Toho dociluje především tvorbou vlastních autorských, vysoce oceňovaých projektů, ke kterým si píše texty i hudbu (Kabaret Ivan Blatný, Velký sešit, Kabaret Hašek, Tony D., Divadlo Gočár, Velvet Havel, Salon Kupka), zhudebněním psaných textů kompletně, jako opery, čímž naprosto narušuje představu o zažitých divadelních tvarech (Lamento/Z tance v prach a opět do tance (Den a noc matky Terezy), zhudebňováním scénických poznámek (Kaltesland, DISK), či požaduje živou hudbu na scéně a "nutí" herce zpívat (hudby psané pro Národní divadlo ad).

Jeho Velvet Havel totálně ovládl Ceny divadelní kritiky za rok 2014 a získal cenu v pěti kategoriích (nejlepší česká hra, nejlepší hudba, nejlepší inscenace, nejlepší mužský i ženský herecký výkon). Další inscenace, ke které napsal text i hudbu představuje české literární osobnosti - Krásné psací stroje!

www.orson.cz


Na repertoáru

Krásné psací stroje! - hudba, autor textu (M. O. Štědroň, rež. Jiří Havelka, 2016)
Velvet Havel - hudba, autor textu (M. O. Štědroň, rež. Jan Frič, 2014)

Po derniéře

Divadlo Gočár - hudba, autor textu (M. O. Štědroň, rež. Jan Nebeský, 2014)