Divadlo Na zábradlí
Krásné psací stroje!

Krásné psací stroje! MILOŠ ORSON ŠTĚDROŇ

Premiéry 
19. a 20. února 2016

Délka představení
75 minut bez přestávky

"Pojďme si vařit turky a mlátit do strojů."

Obsazení

Redaktorka, Běla, Marie: Anežka Kubátová / Magdaléna Sidonová
Redaktorka, Pipsi, Zdena: Natália Drabiščáková
Jan Zábrana: Miloslav König
Josef Škvorecký: Petr Jeništa
Jiří Kolář: Jiří Vyorálek
Bohumil Hrabal: Ladislav Hampl
Ginsberg, Estébák: Leoš Noha
Klavír: Miloš Orson Štědroň
Saxofony: Pavel Fiedler
Bicí: Jan Švamberg

Inscenační tým

Režie: Jiří Havelka Text a hudba: Miloš Orson Štědroň
Dramaturgie: Karel František Tománek a Dora Viceníková
Scéna: Dáda Němeček Kostýmy: Andrea Králová
Pohybová spolupráce: Martin Pacek
Asistent režie:
Emil Rothermel, Karolína Plicková 

Autorské hudebně-divadelní představení na téma slavných osobností české literatury. Tři literární velikáni (Jan Zábrana, Josef Škvorecký a Bohumil Hrabal) bojují o existenci ve víru redaktorských nástrah a normalizace. Své souboje svádí prostřednictvím rychlých psacích strojů, v případě čtvrtého (Jiří Kolář) i za pomoci lepidla.

PARTNER INSCENACE

logo wd lux barva

Pěstounem Divadla Na zábradlí v roce 2016 je Pavlína Saudková.

Reprízy


Kritický žebříček Divadelních novin, 15. 3. 2016

,,Nadsázka, s níž herci literární a umělecké osobnosti ztvárňují, je skoro něžná a empatická. Spíš než kritického odstupu a originálního vhledu v této kabaretní koláži se zpěvy se nám dostává pořádné porce nostalgických historek à la návštěva Allena Ginsberga v Praze, ale také pěkných divadelních nápadů, výtvarných i hereckých."
Marie Reslová, iHNed.cz, 22. 2. 2016

,,Herecké ztvárnění důležitých postav české kultury esprit nepostradá, všech sedm herců nabízí svrchované interpretační zkratky, vyniknou - i pěvecky - především Miloslav König a Petr Jeništa. (...) Soubor Divadla Na zábradlí disponuje špičkovým hereckým týmem. Nedovedu si představit, jak by Štědroňovo libreto dopadlo v provedení "druhé ligy"."
Jan Kerbr, Lidové noviny, 24. 2. 2016


,,Příjemně hořko-sladká sonda do spisovatelského života doby nedávno minulé. Dobře vyvážená kombinace obsahové a hudební složky. V obou případech šlo o zajímavou koláž různých stylů a tónů. Velice vydařené po textové stránce, spousta povedených dialogů, písní či slovních hříček. K tomu nápaditá a dobře fungující scéna, solidní herecké výkony všech aktérů, z nichž nejvíce zaujali výteční M. König a J. Vyorálek."
Jan Pařízek, i-divadlo.cz, 22. 2. 2016

,,Režisér Jiří Havelka spolu s herci Miloslavem Königem (Jana Zábrana), Petrem Jeništou (Josef Škvorecký), Ladislavem Hamplem (Bohumil Hrabal), Jiřím Vyorálkem (Jiří Kolář) i muzikanty vytvořili svižné, inteligentní, hravé a přes poučení zábavné představení, kde skvostně hrají všichni a všechno."
Marie Třešňáková, ČT24, 27. 2. 2016

,,Těžko vyzdvihnout jeden ze čtyř hlavních hereckých výkonů, všechny byly výtečné a vyvážené. Nejvýrazněji na mě působili přátelé Zábrana-Škvorecký v podání Königa a Jeništy. Ústřední čtveřici doplňovaly v nejrůznějších rolích Natália Drabiščáková a jako vždy roztomilá Anežka Kubátová. (...) Divadlo Na zábradlí svou druhou nově uvedenou hrou v letošní sezoně přesvědčivě dokazuje, že stále patří k tomu nejlepšímu, co lze v Praze vidět. S čistým svědomím mohu hodnotit jedině nejvýše."
Michal Hozman, Generace 21, 4. 3. 2016

,,Režie, herci, hudba, scéna, týmová práce – dokonalá souhra, všechno má své místo a opodstatnění."
Hana Frejková, Divadelní noviny, 28. 2. 2016

,,Text vytvořený z úlomků deníkových zápisů, próz i básní, novinových recenzí a patrně i estébáckých protokolů, chvíli hraný, chvilku recitovaný anebo zpívaný - ne chronoogicky, nýbrž na přeskáčku -, je výsostným dramaturgickým tvarem, který hercům nabídl ztělesnit ostře konturované postavy."
Jan Kolář, Divadelní noviny, 15. 3. 2016