Krásné psací stroje!

Krásné psací stroje! MILOŠ ORSON ŠTĚDROŇ

Premiéry 
19. a 20. února 2016

Délka představení
75 minut bez přestávky

"Pojďme si vařit turky a mlátit do strojů."

Obsazení

Redaktorka, Běla, Marie: Anežka Kubátová / Magdaléna Sidonová
Redaktorka, Pipsi, Zdena: Natália Drabiščáková
Jan Zábrana: Miloslav König
Josef Škvorecký: Petr Jeništa
Jiří Kolář: Jiří Vyorálek
Bohumil Hrabal: Ladislav Hampl
Ginsberg, Estébák: Leoš Noha
Klavír: Miloš Orson Štědroň
Saxofony: Pavel Fiedler
Bicí: Jan Švamberg

Inscenační tým

Režie: Jiří Havelka Text a hudba: Miloš Orson Štědroň
Dramaturgie: Karel František Tománek a Dora Viceníková
Scéna: Dáda Němeček Kostýmy: Andrea Králová
Pohybová spolupráce: Martin Pacek
Asistent režie:
Emil Rothermel, Karolína Plicková 

Autorské hudebně-divadelní představení na téma slavných osobností české literatury. Tři literární velikáni (Jan Zábrana, Josef Škvorecký a Bohumil Hrabal) bojují o existenci ve víru redaktorských nástrah a normalizace. Své souboje svádí prostřednictvím rychlých psacích strojů, v případě čtvrtého (Jiří Kolář) i za pomoci lepidla.

PARTNER INSCENACE

logo wd lux barva

Pěstounem Divadla Na zábradlí v roce 2016 je Pavlína Saudková.

Reprízy

Omlouváme se, repríza této inscenace není na nejbližší dobu plánována.
Pro aktuální termíny našich představení navštivte sekci program.


Kritický žebříček Divadelních novin, 15. 3. 2016

,,Nadsázka, s níž herci literární a umělecké osobnosti ztvárňují, je skoro něžná a empatická. Spíš než kritického odstupu a originálního vhledu v této kabaretní koláži se zpěvy se nám dostává pořádné porce nostalgických historek à la návštěva Allena Ginsberga v Praze, ale také pěkných divadelních nápadů, výtvarných i hereckých."
Marie Reslová, iHNed.cz, 22. 2. 2016

,,Herecké ztvárnění důležitých postav české kultury esprit nepostradá, všech sedm herců nabízí svrchované interpretační zkratky, vyniknou - i pěvecky - především Miloslav König a Petr Jeništa. (...) Soubor Divadla Na zábradlí disponuje špičkovým hereckým týmem. Nedovedu si představit, jak by Štědroňovo libreto dopadlo v provedení "druhé ligy"."
Jan Kerbr, Lidové noviny, 24. 2. 2016


,,Příjemně hořko-sladká sonda do spisovatelského života doby nedávno minulé. Dobře vyvážená kombinace obsahové a hudební složky. V obou případech šlo o zajímavou koláž různých stylů a tónů. Velice vydařené po textové stránce, spousta povedených dialogů, písní či slovních hříček. K tomu nápaditá a dobře fungující scéna, solidní herecké výkony všech aktérů, z nichž nejvíce zaujali výteční M. König a J. Vyorálek."
Jan Pařízek, i-divadlo.cz, 22. 2. 2016

,,Režisér Jiří Havelka spolu s herci Miloslavem Königem (Jana Zábrana), Petrem Jeništou (Josef Škvorecký), Ladislavem Hamplem (Bohumil Hrabal), Jiřím Vyorálkem (Jiří Kolář) i muzikanty vytvořili svižné, inteligentní, hravé a přes poučení zábavné představení, kde skvostně hrají všichni a všechno."
Marie Třešňáková, ČT24, 27. 2. 2016

,,Těžko vyzdvihnout jeden ze čtyř hlavních hereckých výkonů, všechny byly výtečné a vyvážené. Nejvýrazněji na mě působili přátelé Zábrana-Škvorecký v podání Königa a Jeništy. Ústřední čtveřici doplňovaly v nejrůznějších rolích Natália Drabiščáková a jako vždy roztomilá Anežka Kubátová. (...) Divadlo Na zábradlí svou druhou nově uvedenou hrou v letošní sezoně přesvědčivě dokazuje, že stále patří k tomu nejlepšímu, co lze v Praze vidět. S čistým svědomím mohu hodnotit jedině nejvýše."
Michal Hozman, Generace 21, 4. 3. 2016

,,Režie, herci, hudba, scéna, týmová práce – dokonalá souhra, všechno má své místo a opodstatnění."
Hana Frejková, Divadelní noviny, 28. 2. 2016

,,Text vytvořený z úlomků deníkových zápisů, próz i básní, novinových recenzí a patrně i estébáckých protokolů, chvíli hraný, chvilku recitovaný anebo zpívaný - ne chronoogicky, nýbrž na přeskáčku -, je výsostným dramaturgickým tvarem, který hercům nabídl ztělesnit ostře konturované postavy."
Jan Kolář, Divadelní noviny, 15. 3. 2016