Óm jako Oblomov

Óm jako Oblomov Ivan Alexandrovič Gončarov, Martin Františák

Premiéry
10. a 11. června 2016

Délka představení
170 minut včetně přestávky

„…a po obědě co už se životem, že?“ 

Obsazení

Oblomov: Jiří Vyorálek
Štolc: Ivan Lupták
Zachar:
Leoš Noha
Agafja: Magdaléna Sidonová
Taranťjev: Petr Čtvrtníček
Maminka: Natália Drabiščáková
Oblomov 2, Hlas: Jiří Ornest
Olga: Johana Matoušková
Matvejevič, Volkov, Pěnkin, Suďbinskij
: Petr Vančura
Malý Andrej:
Ivan Voříšek

Inscenační tým

Režie: Jan Frič Překlad: Prokop Voskovec
Dramatizace: Martin Františák Dramaturgie: Lucie Ferenzová
Scéna: Nikola Tempír Kostýmy: Jana Hauskrechtová Hudba: Jakub Kudláč
Light design Jan Hugo Hejzlar Asistent režie: Vojtěch Vávra


Oblomov má plán! Žít ten život! A s Olgou do jeho života vtrhne živá hudba. Tento mnich dobrého jídla a vodky, který pohrdá věčně spěchajícím světem a upachtěnými lidmi, se vzepne ke svému životnímu vrcholu. Jenže jsou tu dluhy, starosti s majetkem, s bydlením, Olga je nesnesitelně aktivní, a po dobrém obědě co už se životem. S další vodkou přicházejí vzpomínky z dětství, kde se o všechno starala maminka s chůvou a kde jednoduchý život určovalo zrození, svatba a smrt. Proč se za něčím hnát? Nejlépe vše nechat plynout, neusilovat, oddat se spánku, myšlenky nechat, ať si běží, a starosti odložit na pak. Hudbu ztlumit, mnichem být, po ničem netoužit a skutečně žít ten život! A konečně mít klid! Další z řady velkých ruských tlustých knih, které všichni znají, ale málokdo je přečetl, v interpretaci režiséra Jana Friče.

Pěstounem Divadla Na zábradlí v roce 2016 je Pavlína Saudková.

Reprízy

Omlouváme se, repríza této inscenace není na nejbližší dobu plánována.
Pro aktuální termíny našich představení navštivte sekci program.


,,Dramatizace románu Martina Františáka sice zůstává veskrze věrná předloze, režisér Jan Frič se však všemožnými prostředky snaží látku zpřítomnit a otevřít novým interpretacím. Což naznačuje i název inscenace: Óm jako Oblomov."

Marcela Magdová, deník Metro, 20. 6. 2016

,,Nezbývá než říci, že poslední premiéra této sezony se Divadlu Na zábradlí nadmíru povedla. Vybalancovaný ve všech aspektech je Óm jako Oblomov ukázkovým příkladem toho, jak se dá v jednadvacátém století přistupovat ke klasickým námětům a prohloubit tak jejich sdělení."
Michal Hozman, Generace 21, 30. 6. 2016

,,Z Fričovy inscenace Óm jako Oblomov v Divadle Na zábradlí mi jistojistě nevybledne obraz dětské ručičky osahávající matčino prso a pohřební stuha ve vlasech Natálie Drabiščákové i několik dalších, s kterými si vlastně nevím moc rady. Ze všech ale cítím, jak slastné je nenechat se zatáhnout do toho, čemu se říkává skutečnost nebo svět."
Po sezoně a před prázdninami - Marie Reslová, Divadelní noviny, 20. 6. 2016

,,Režisér Jan Frič přichází s originálnějším konceptem, jeho Oblomov je modernější, k divákům promlouvá současnějším divadelním jazykem než realistická a předlohu respektující adaptace Hany Burešové."
Tereza Hýsková, Divadelní noviny, 20. 6. 2016