Petr Štědroň

Petr Štědroň

Petr Štědroň (1976) se narodil v Brně, během studií na Akademickém gymnáziu absolvoval roční pobyt na Gymnáziu Jacoba Grimma v Kasselu. Posléze byl přijat ke studiu germanistiky a kunsthistorie na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity. Během magisterského studia absolvoval několik studijních pobytů na univerzitách v Regensburgu, Lipsku a ve Vídni, během interního doktorského studia germanistiky byl držitelem prestižního stipendia Nadace Roberta Bosche, doktorskou práci na téma George Tabori a dramatika holocaustu vypracoval především na univerzitě v Regensburgu.

Získal Cenu rektora Masarykovy univerzity za mimořádné výsledky v doktorském studiu (2004). Několik let působil jako externí pedagog FFMU (germanistika, divadelní věda) a JAMU (ateliér dramaturgie). Průběžně publikuje odborné teatrologické a germanistické texty. V roce 2002 se stal dramaturgem Pražského divadelního festivalu německého jazyka, od roku 2009 dodnes je jeho šéfdramaturgem. Mezi lety 2004-2007 působil jako dramaturg Mahenovy činohry Národního divadla v Brně, 2007-2013 byl uměleckým šéfem Divadla Reduta ND v Brně. V září 2013 nastoupil jako ředitel pražského Divadla Na zábradlí.

Překladu německojazyčné literatury se věnuje již od studií, přeložil desítky dramatických textů od G. Taboriho, D. Loher, R. Schimmelpfenniga, P. Handkeho, R. W. Fassbindera, B. Strausse, P. Turriniho, M. von Mayenburga, W. Lotze či A. Petrase a řadu soudobé prózy J. Hermannové, K. Hageny, K. Lange-Müller, G. Taboriho, M. Pollacka, W. Genazina a dalších, za překlad románu Deštník pro tento den Wilhelma Genazina (Mladá fronta, 2013) byl v roce 2014 nominován na překladatelskou „Cenu J. Jungmanna“.

Petr Štědroň žije v Praze, zabývá se především soudobým německojazyčným divadlem.


Na repertoáru

Mýcení - dramaturgie (T. Bernhard, rež. J. Mikulášek, 2017)
AnderSen aneb Fantazie mě přivede do blázince
 
- dramaturgie (H. CH. Andersen a kolektiv, rež. J. Mikulášek, 2017)

Po derniéře

Anna Karenina - překlad (L. N. Tolstoj, Armin Petras, rež. Daniel Špinar, 2013)