Ladies no Gentlemen

Ladies no Gentlemen DJ

PREMIÉRY
8. a 9. března 2019

DÉLKA PŘEDSTAVENÍ
85 minut bez přestávky

V SOUČASNÉ DOBĚ NEUVÁDÍME Z DŮVODU MATEŘSKÉ DOVOLENÉ

OBSAZENÍ

Robert: Miloslav König
Alice: Barbora Bočková
Hana: Johana Matoušková
Marta: Magdaléna Sidonová
Darina: Dita Kaplanová
Robert II.: Michal Balcar

INSCENAČNÍ TÝM

Scénář, scéna, režie: David Jařab
Dramaturgie: Lucie Ferenzová
Kostýmy: Sylva Zimula Hanáková
Hudba: Jakub Kudláč

 

Ctihodný manžel, starostlivý bratr a milovaný syn. Něco se zvrtlo. Rodina zdánlivě skýtá bezpečí a zázemí, ale může se stát i tou největší pastí. Kde je zbraň, tam jsou nakonec ranění a mrtví. Alice, Hana a Marta už ví, odkud může přijít skutečné nebezpečí a začínají tušit, co je může zachránit. Balada o třech obětech a jednom mrtvém.

Jařabův text zkoumá hranice intimity. Kam až je možné v lidském jednání zajít, abychom tomu stále ještě neříkali násilí, nebo naopak co už násilí je? Vyvstávají otázky kulturního prostředí a genderových kódů, kterými obvykle vnímáme vztahy mezi muži a ženami. A proč tomu tak je? Je to dané výchovou, předešlými generacemi či dobou obecně? Je sexuální násilí podmíněno sociálně? Nebo je člověku prostě vlastní? Platí, že k násilí musí být stejně jako na lásku především dva? A je tím druhým vždycky člověk z masa a kostí? A co by se stalo, kdyby oběť domácího násilí dostala do ruky zbraň?

Reprízy

Omlouváme se, repríza této inscenace není na nejbližší dobu plánována.
Pro aktuální termíny našich představení navštivte sekci program.

" (...) Všechny Jařabovy práce v Divadle Na zábradlí, kde se vloni stal jedním z kmenových režisérů, jsou v pravém slova smyslu autorské, neboť režisérovo jméno pravidelně najdeme také v kolonce scénář a scénografie. Inscenacím to dodává nespornou kompaktnost. Ještě důležitější spojovací článek mezi nimi ale tvoří schopnost reagovat na neduhy moderní společnosti. (...) Jařabovo minimalistické pojetí se opírá o jistotu stylizovaného herectví a nápadité charakterizační zkratky, tedy přednosti, jimiž je ansámbl Divadla Na zábradlí proslulý. (...) Způsob, jakým látku uchopil, opět nezapře originalitu. (...) Klade ale tak znepokojivé otázky po důvodech ženské frustrace, agresivity v intimních vztazích a obsahu pojmu rodina, že by byla škoda si ji nechat ujít."
Saša Hrbotický, Aktuálně.cz, 10. 3. 2019

"Jařabovi se podařilo téma zpracovat citlivě, umírněně a bez zbytečných soudů a rádoby šokujících prvků." 
Soňa Hanušová, Kulturio.cz, 11. 3. 2019

"Zvolená forma i pomalejší tempo mi přišlo v souladu s textem a tématem. Bavil mě ten dominový efekt, kdy každá nově přicházející postava posouvá celý děj někam dál a jinam. Vizuálně rovněž velká spokojenost."
Ba-jo, i-divadlo.cz, 19. 3. 2019  80 %

"Jistě to není představení pro každého, ale pokud jen trochu tušíte z nějaké zkušenosti, co se to před vámi odehrává, budete zcela pohlceni. Je to těžké téma a je velmi dobře zpracované. Trýznivost ještě umocňuje pomalost pohybů a dialogů zejména žen. Velmi se mi líbil závěr představení, aneb ženy spolu." 
Petruska.z, i-divadlo.cz, 29. 3. 2019  80 %