
Anamnéza Viktor Bodó, Júlia Róbert
Premiéry
24. a 25. dubna 2015
Délka představení
90 minut bez přestávky
"Vy krávo nebeská!"
Obsazení
Lékařka, Pacientka, Sestřička: Natália Drabiščáková
Záchranář, Praktikant, Přitakávač: Ladislav Hampl
Saniťák, Pacient, Úředník: Leoš Noha
Jakub: Jakub Žáček
Příbuzný, Nemocný, Muž v obleku: Petr Jeništa
Doktor Blažej: Vojtěch Vondráček
Vrátný: Petr Čtvrtníček
Pacientka, která se směje, Praktikantka, Trojče, Číšnice: Barbora Bočková
Sestřička, Sekretářka: Anežka Kubátová
Primář: Jiří Vyorálek
Nemocný Mikuláš: Miloslav König
Manželka, Sestřička: Dita Kaplanová
Stařík: Jiří Černý
Doktor, jehož jméno se nevyslovuje: Václav Vašák
Inscenační tým
Režie: Rastislav Ballek
Překlad: Gertrud Mária Korpič
Dramaturgie: Dora Viceníková
Scéna: Svatopluk Sládeček
Kostýmy: Markéta Oslzlá
Hudba: Ivan Acher
Současná maďarská hra zasazená do prostředí nemocnice jako metafora o životě, smrti a morálce dnešní společnosti. Příběh muže, který má identifikovat svoji údajně zesnulou matku, se mění v dobrodružnou cestu nemocnicí plnou nástrah a zamítavých reakcí. Naše každodenní zkušenost se zdravotnickým systémem se prolíná s kafkovským světem plným zákazů a pseudopravidel, v němž se hodnota člověka rovná nule. Hranice mezi realitou a groteskou se stírá, stejně jako mezi skutečností a metaforou, tragédií a fraškou. Vtipný a zároveň obnažující pohled do chodu nemocnice, ve kterém je vše mírně vychýlené, nepřátelské, až likvidační vůči člověku.
Pro zvýraznění režijního záměru herci v inscenaci Anamnéza na jevišti kouří cigarety.
Partneři inscenace
![]() |
Oblečení zdravotníků dodala firma Medica Filter |
,,Pocit, z kterého Anamnéza vychází, zná každý, kdo někdy bloudil labyrintem takzvaných komunikačních uzlů motolské či jiné nemocnice a míjel při tom útržky rozhovorů na sedačkách před ordinacemi či okamžiky dramat odehrávajících se na pojízdných lůžkách s nehybnými pacienty. Zdravotnické instituce jsou vydatným zdrojem situací, v nichž úzkost z neosobního systému, nemoci, bolesti a smrti sublimuje do černého humoru. Ten na Zábradlí nabízejí především."
Marie Reslová, Hospodářské noviny, 27. 4. 2015
,,Divadlo Na zábradlí opět skvěle pracuje se scénou. Obrovský výtah nekompromisně přiváží a odváží postavy, jak se mu zlíbí, nemocniční ruch ilustruje neustálý šum hlasů."
Tomáš Šťástka, iDNES.cz, 27. 4. 2015
,,K účinku inscenace výrazně přispívají herci. Každý, i v epizodách, hraje s maximálním nasazením. Jsou to postavy věrohodné, životné: ze šíleného doktora Blažeje (Honza Hájek) nespustíte oči, brutálnímu Vrátnému Petra Čtvrtníčka odpustíte hercovy známé tradiční fórky, navzdory nim vytvořil věrohodnou postavu lhostejně krutého dozorce. S komisní (krásnou) sestřičkou Anežky Kubátové, která na pacienty nikdy nemá čas, se setkáte v každé druhé ordinaci a primář Jiřího Vyorálka, to je skutečné monstrum, jehož existence je možná snad jen na divadelní scéně."
Jan Kolář, Divadelní noviny, 13. 5. 2015
,,Tvůrcům se daří dobře vykreslovat prostředí nemocnice a zprostředkovávat klíčová a v publiku jistě rezonující témata, kterých je toto prostředí nositelem."
Vojtěch Poláček, Kulturissimo.cz, 27. 4. 2015
,,Anamnéza propojuje v režii Rastislava Balleka v dokonalém souladu řadu divadelních prvků. Kromě velice efektní a funkční scény účelně kombinuje světelné a zvukové efekty a vytváří tak odzbrojující, místy až šílený dojem, který zastřešuje všudypřítomná tíže nemocničního prostředí. Na zábradlí se navíc podařilo převést hru do podoby, která odpovídá české realitě."
Andrea Kondisová, Informuji.cz, 26. 4. 2015
,,Inscenace funguje velice dobře jako celek, ač se to na první pohled nemusí zdát. To, že vám to třeba nedává moc smysl a nejste schopní z toho něco poskládat, je možná právě záměrem. Co totiž dneska dává smysl? A konkrétněji – co ve zdravotnictví dává smysl?!"
Nicola Skvarová, blog studentů DV FFUK, 25. 4. 2015
,,Hra s velmi trefnými postřehy, které na české zdravotnictví padnou jak ulité." 70 %
Jiří Landa, i-divadlo, 24. 2. 2016
,,Ballekovi se podařilo udělat inscenaci, která je aktuální, krutá i vtipná. O ději nelze příliš hovořit, jedná se o sled scének, který tentokrát sjednocuje prostředí nemocnice, přičemž text byl přizpůsoben českým poměrům a obsahuje různé odkazy. Herci také často vystupují z rolí a komentují samotný děj. Povedená scénografie tvoří kulisy místy až kafkovského světa, který má svá vlastní pravidla." 80 %
Lukáš Dubský, i-divadlo, 9. 10. 2015
Z MÉDIÍ