Jakub Žáček

Jakub Žáček

V Divadle Na zábradlí od r. 2014.

Narodil se v roce 1975 ve Vlašimi. Studoval na DAMU u prof. Josefa Krofty, kde absolvoval v představeních Disco Pigs (režie SKUTR) a Ubu králem (režie Petr Vodička).

Čtyři roky byl členem brněnského HaDivadla, kde účinkoval mj. v inscenacích Bouře 2 (režie Jan Nebeský), Renata KalenskáLidové noviny (režie J.A. Pitínský), Hrdinové (režie Jiří Pokorný) nebo Ruská ruleta (režie Arnošt Goldflam). Jako Flederman účinkoval v mezinárodním projektu Kabaret Fledermaus v režii J.A. Pitínského.

Je spoluzakladatelem libereckého Krátkého a úderného divadla a spolu s Markem Danielem, Marií Ludvíkovou, Lenkou Zogatovou, Štěpánem Rusínem a Richardem Stankem je kmenovým členem sdružení Loutkové divadlo Československo. Pod pseudonymy Klaun Unesco nebo Krys Krystoferson vystupuje příležitostně v performancích, které pořádá Pánské pěvecké sdružení extrémního folklóru Krása a Sestry Medvědy.

V Divadle Archa účinkoval v inscenacích Ruce z mozaiky (režie Rinde Eckert), Století touhy (režie Damian Gray), Něžné knoflíky (režie Jana Svobodová) a Exit 89 (režie Jiří Havelka). Hostoval v inscenaci Divadla v Dlouhé Vějíř s broskvovými květy (režie J.A. Pitínský) a v Divadle v Řeznické ve hře Ledňáčci - Die Eisvogel (režie Jitka Rudolfová).

Hrál ve filmech Mach, Šebestová a kouzelné sluchátko (režie V. Vorlíček), Tu máš čerte krumpáč (režie D. Urbach), Zoufalci (režie Jitka Rudolfová), PIKO (režie Tomáš Řehořek), Ve stínu (režie David Ondříček), Rozkoš (režie Jitka Rudolfová), Schmitke (režie S. Altrichter) a v krátkometrážní trilogii pro Mezinárodní filmový festival v Krakově Folklory (režie Marek Najbrt). Pravidelně vystupuje v pořadu Na stojáka. Jako hlavní herec vedlejších rolí působil v seriálu Comeback

V současné době hostuje v inscenacích Studia Hrdinů Říše zvířat (režie Kamila Polívková) a v Divadle Palace v inscenaci S nebo bez (režie Vanda Hybnerová).

Do angažmá v Divadle Na zábradlí nastoupil na začátku sezony 2014/2015, v průběhu uplynulých dvou sezon zde nazkoušel role Požitkáře (J. Mikulášek, D. Viceníková - Požitkáři, rež. Jan Mikulášek, 2014), Jakuba (V. Bodó, J. Róbert - Anamnéza, rež. Rastislav Ballek, 2015) a Hamleta (J. Mikulášek, D. Viceníková a kol. - Hamleti, rež. Jan Mikulášek, 2015).

Bývá používán také jako moderátor, např.: Effie Awards, Fresh Film Fest Grand Opening & Grand Closing, Prague Shorts International Films Festival Grand Opening & Grand Closing, ceny AKA Louskáček, Ples Respektu a Divadla Archa, nominační večery cen ČFTA Český lev nebo Finále Plzeň.

Žije v Praze a doma je v Jizerských horách. V posledním celovečerním snímku Marka Najbrta Polski film hraje krysu.

Jeho filmové a televizní role najdete na ČSFD.


SOUČASNÉ ROLE

Profesor (J. Conrad/DJ - Tajný agent, rež. David Jařab, 2019)
Johan, Lindhorst
(I. Bergman, J. Mikulášek - Persony, rež. Jan Mikulášek, 2018)
Jephro Rucastle
(DJ, A. C. Doyle - Podivuhodný případ pana Holmese, rež. David Jařab, 2018)
Auersberger
(Thomas Bernhard - Mýcení, rež. Jan Mikulášek, 2018)
Hamlet
(J. Mikulášek, D. Viceníková a kol. - Hamleti, rež. Jan Mikulášek, 2015)
Jakub
(V. Bodó, J. Róbert - Anamnéza, rež. Rastislav Ballek, 2015)
Požitkář
(J. Mikulášek, D. Viceníková - Požitkáři, rež. Jan Mikulášek, 2014)

ARCHIV

Biskup (D. Jařab - Dobří chlapci, rež. David Jařab, 2018)