Peter Handke

Zdeněk Adamec. Jedna scéna

Dušan D. Pařízek se svým analytickým pohledem na svět a nezáviděníhodnou rolí člověka v něm se ve své premiéře v Divadle Na zábradlí opře o text rakouského dramatika a nositele Nobelovy ceny za literaturu Petera Handkeho. Handke napsal hru o Zdeňku Adamcovi, který se v březnu 2003 upálil u Národního muzea v Praze.

Z malého českého města na půli cesty mezi Brnem a Prahou se 5. března 2003 večer vydává osmnáctiletý školák Adamec meziměstským autobusem do české metropole. Tam se druhý den ráno na Václavském náměstí polil benzinem a zapálil. Na stejném místě se v roce 1968 upálil student Jan Palach na protest proti okupaci Československa sovětskými vojsky. Stejně jako Palach nazval svou akci „Pochodeň č. 1“, nazval Adamec svůj dopis na rozloučenou zveřejněný na internetu „Pochodeň 2003“.

„Zdeněk se katapultoval ze světa, aby protestoval proti světu,“ zněla věta v románu Zlodějka ovoce (2017), kde se Handke poprvé zabýval postavou Zdeňka Adamce. Východiskem je bezpodmínečnost a radikálnost tohoto činu. Všechna ospravedlnění a vysvětlení činu a jeho motivů musí selhat. Handkeho Zdeněk Adamec není smutný ztroskotanec, netrpí existenciálním znechucením, není „maniak“. Je to Zdeněk Adamec a nemá ve světě a jeho řádu místo.

PREMIÉRY
2. a 3. prosince 2021

DÉLKA INSCENACE
připravujeme

INSCENAČNÍ TÝM
scéna, režie / Dušan D. Pařízek
překlad / Petr Štědroň
dramaturgie / Petr Štědroň, Dora Viceníková
kostýmy / Kamila Polívková

OBSAZENÍ
Samuel Finzi
Jiří Černý
Stanislav Majer
Martin Pechlát

Vznik inscenace podpořil Česko-německý fond budoucnosti. Inscenace vzniká ve spolupráci s Rakouským kulturním fórem v Praze.
Děkujeme.